Kirjoja

Kirjoja
Kirjoja

sunnuntaina, heinäkuuta 13, 2025

viikkoraportti 28


 







+)   Kokonaan vapaa viikko. Tilille tuli vanhan valtuustokauden viimeinen kokouspalkkio. :-( Ei tämä oikeaa kesää ole. 


Maanantai 7.7.

H
idas aamu. Aah!  Täyspilvinen päivä paria pilkahdusta lukuunottamatta. Harmittaa. Onneksi edes  Santut on lämpimässä. Aamu-urakkana mailin tyhjentelyä. Nyt ei oikein aarteita löytynyt. 

Ajeltiin Vantaalle Jumboon ostamaan uusi paistipannu ja vähän muonaakin. Remontti siellä jatkuu. 

Lounaaksi sitten kanaa, uusia perunoita ja sienikastiketta. Maiskis. Päikkärien jälkeen sukeltelua 2000-luvun koulutuspolitiikkaan. Onneksi dataa on. Ja aikaakin. Dl. heinäkuun loppu. 

Kyllä netti hiljenee heinäkuussa. Tässä blogissa saattoi olla viime viikolla vielä tuhansia osumia päivässä. Tänään 114. Heh!

Tiistai 8.7.

V
iileä  päivä. Yöllä satoi. Mailin tyhjentelyä. Ei uusia aarteita. Lounaaksi tonnikalasalaattia ja valkosipulipatonkia. lltapäivä meni palapeliksi. Illalla useita jaksoja vähän toisenlaista ruotsalaista rikossarjaa: Läpimurto.




Keskiviikko 9.7 . 

Puoli
aurinkoinen päivä.. Ajeltiin Helsinkiin. D-museossa 60-vuotisjuhlanäyttely. Esillä mm. More ja Picasso.  Lounaaksi oikein ihanaa lohta, muussia ja salaattia. Päikkärit.
Sitten palapelin kimppuun Niin hidasta. Onneksi oli säästetty viimeinen osa "Läpimurto mini-sarjaa. Kohottava  katselukokemus. Suosittelen.


Torstai  10.7. 

T
aitaa olla kevät? Ajeltiin Arabianranta 135:een. Siellä puretaan talon 5. kerroksen konttoria, ja tyhjät huoneet on annettu taiteilijoille instaallaatiotiloiksi. Iloinen juttu. Lounas Alppilan Weeruskassa. Hernekeittoa, kanaa perunoilla + salaattia ja vielä pannukakkua. Ei ihme, että päikkäri maistui. Sitten SLO50-2000-luku päätekstin kimppuun. Pian valmis.

Perjantai  11.7.

H
elteinen kesä Suomessa. Paitsi etelässä. Argh! Valokuvien järjestelyä. Mersuvanhus rupesi taas kiukuttelemaan. Kävin sopimassa tsekkauksen. Vapaa aika 6.8,. klo 7.30. 

Ajeltiin siitten maistamaan Ikean lounasta.  Peruskamaa a´15 €. Parasta oli letut ja hillo. Hopeaa salaateille. Pronssia grillimakkaralle. Tupa oli ihan täynnä. Maha myös.
Ilta meni pitkälti palapeliksi. Hidasta on.


 Lauantai 12.7.

Lopulta 
ihan mukana keli. Illalla jopa kuuma. Siivouspäivä. Lounaaksi jauhelihapihvia kanttarellikastikkeella. Tein mukavan Vespa-ajelun Mankkaalla. Palapeliä. Ja illalla tv-sarjoja. Oli kiva saada terkkuja vuosien 1987- 93 Auroran koulun. oppilaalta.

Sunnuntai 13.7.

Santut palasivat Suomeen. Kivaa. Kaivelin vanhoja valokuvia. Ajeltiin Hietaniemeen tekemään vähän hiekkahommia.  Samaa herkkua lounaaksi kuin eilen paitsi lisäbonuksena kukkakaalikeittoa. Kyllä oli hyvää. MersuVanhuksen  Pre-safe kiukutteli kaksi kertaa.

Ei kommentteja: